Saç Dökülmesine Evde Yapılacak Pratik Çözümler

Saç dökülmesine evde yapılacak pratik çözümler arasında saç bakım maskeleri yer almaktadır. Her yaşta gerçekleşebilen saç dökülme problemi erkek ya da kadın da ayırt etmemektedir. Saç dökülmesinin birçok nedeni olsa da, birçok çözümü de vardır. Çok ilerlememiş ve az görülen saç dökülmeleri için çok sayıda saç bakım maskesi bulunmaktadır. Ayrıca saç bakım maskelerini hem rahatça evde yapabilirsiniz hem de hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Evde Yapılabilecek Saç Maskeleri

  1. Zeytinyağı Maskesi: Zeytinyağıyla iki yumurtayı çırptıktan sonra saçınıza masaj yaparak uygulayın. Uygulama bittikten sonra saçınızı streç ile iyice sarın ve 15 dakika bekleyip saçınızı bol su ile durulayın.
  2. Bal ve Zeytinyağı Maskesi: Zeytinyağı ile balı birbirine iyice karıştırdıktan sonra çıkan karışımı saçınıza iyice yedirin. Aynı şekilde bu işlemde de kafanızı bone ya da streç ile sardıktan sonra on beş dakika bekletin ve ardından durulayın.
  3. Limon ve Sirke: Öncelikle saçlarınızı iyice yıkayın ve ardından hazırlamış olduğunuz bir fincan limonu ve sirkeyi saçınıza uygulayın. Saçınıza bu karışımı döktükten sonra iyice masaj yapın ve daha sonrasında saçlarınızı tekrar iyice yıkayın.
  4. Çemen Tohumu Maskesi: Çemen tohumunu bu işleme başlamadan çok önce çektirmeniz gerekmektedir ve bir gece boyunca suda bekletiniz. Daha sonrasında oluşan macunu saçınıza masaj yaparak yedirin. 15 ila 20 dakika arası bekledikten sonra iyice yıkayınız.
  5. Portakal ve Bal Maskesi: Portakalın suyunu sıktıktan sonra bal ve sandalağacı ile birlikte iyice karıştırın. Fakat bu karışım, saçınızı yıkadıktan sonra durulama esnasında kullanılmaktadır.
  6. Ballı Süt Maskesi: Bal ile sütü iyice karıştırdıktan sonra saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 dakika sonra ise saçınızı yıkayın.
  7. Hindistancevizi Yağı ve Misket Limon Suyu Maskesi: Haftada yaklaşık iki kez misket limon suyuyla karıştırmış olduğunuz hindistancevizi yağını saçlarınıza sürün ve 15-20 dakika kadar sonra bol su ile yıkayın. Bu yöntem de aşırı derecede saç dökülmesi sorununa bir son verecektir.

Evde Yapılan Doğal Karışımlar İşe Yarar Mı?

Evde yapılan doğal saç bakım maskeleri, hem evde yapılmış olması hem de doğal olması sebebiyle kesinlikle bu tür maskeler işe yaramaktadır.